Gólya Guide


Ubuntu Szoftverek telepítése, beállítások

Feladatainkat vajon el tudjuk-e látni Ubuntu használatával? Mint mondtam, a disztribúció erényei közé tartozik az is, hogy fejlesztői eszközök széles tárházát biztosítja számunkra, így egyáltalán nem szenvedünk hiányt - bármilyen feladatot el tudunk látni rajta, amit más rendszereken is. Mivel egyre nagyobb népszerűségnek örvend, ezzel azonos arányban nő a támogatottsága is - egyre több cég fejleszti szoftvereit Ubuntu-ra is, köztük például a Valve. Viszont még így is vannak olyan programok, amik nem jelennek meg erre a platformra, mint az eddigi bejegyzésekben említett WinSCP és Notepad++. De aggodalomra semmi ok, alternatívák tömkelege vár minket az Ubuntu Szoftverközpontban, vagy szerte az interneten, mik sokszor meghaladják portolatlanul maradt társaikat. Mint mondtam, választás van kismillió, én csak gyorsan összeválogattam nektek párat, amik ugyanazon feladatok ellátására hivatottak, mint a korábbiakban említett szoftverek.

Távoli bejelentkezés

A Putty telepíthető a szoftverközpontból, valamint az Ubuntu alapfelszereltségébe tartozik a Remmina távoli asztal kliens, minek használata megegyezik a Putty-éval. Valamint az összes Unix alapú rendszer (általában) alapértelmezetten támogatja az SSH szabványt és barátait, így nincs más dolgunk, mint megnyitni egy terminált, és a következő szintaktikát használni:

ssh felhasználó@kiszolgáló -p [port ha szükséges]
például:
pistike@192.168.1.122 -p 22
pistike@valami.hu

Remmina és Filezilla

Biztonságos csatornán történő adat fel-letöltésre szintén alkalmas a Remmina, valamint a FileZilla is telepíthető. Valamint az alapértelmezett fájlböngésző is képes csatlakozni FTP, SFTP szerverekre, a következő képen:

  1. Ugrás
  2. Hely
  3. sftp://kiszolgáló

Itt is meg kell hogy említsem az alapértelmezett támogatást az FTP SFTP szabványokra, tehát az SSH-hoz hasonló szintaktikát használva parancssoros felületen is csatlakozhatunk a szerverre:

sftp felhasználó@kiszolgáló -oPort=xx [port ha szükséges]

Gedit és Geany

A Gedit része az Ubuntu alaptelepítésnek, funkcionalitása teljesen megfelel a Notepad++-ban megszokottnak. A Geany pedig egyszerűen telepíthető.

Telepítés

Az összes programot letölthetjük és telepíthetjük az Ubuntu Szoftverközponton keresztül. A VirtualBox telepítését pedig a szoftver honlapjáról letöltött csomagból ajánlom (frissebb verzió miatt). Ha nincs kedved kattintgatni, töltsd le a telepítő scriptemet és az elvégzi a telepítést helyetted!
A telepítő futtatásához először futtatási jogot kell adnunk neki, minek menete:

Ezzel már be is pakoltuk a táskánkba a tanuló felszerelést! Mint mondtam, ez csak egy pár csepp a tengerből - ha valamelyik program nem nyeri el a tetszésed, van még bőven mik közt válogatni! Később még jelentkezem különböző szoftvertesztekkel, hogy megkönnyítsem nektek a választást, ha nem is azzal, hogy megtalálom a nektek tökéletes alkalmazást, de vizsgálódunk majd pár szemszögből, melyek segíthetnek megfogalmazni az elvárásaitokat a programokkal szemben. Addig is jó olvasgatást - kísérletezgetést, és ne feledjétek: mielőtt túl nagy fába vágnátok a fejszét, egy biztonsági mentés a tesó/haver gépén életet tud menteni!