Gólya Guide


A Windows 8 telepítése

Windosw 8 telepítő betöltő képernyője
Windosw 8 telepítő betöltő képernyője

Mivel az oldalt azzal a fő céllal hoztam létre, hogy elsősorban az Eötvös Loránd Tudományegyetem Informatikai Kar gólyáinak adjak egy kis segítséget, ezért kezdjük rögtön az alapoknál! Gondolom azzal mindenki tisztában van, hogy itt bizony számítógépeket is fogunk használni, fogunk kapni házi feladatokat, amiket sokkal kényelmesebb egy jól feltelepített - beállított számítógépen elvégezni. Fogunk több operációs rendszert is használni itt folytatott tanulmányaink során, jobb velük minél hamarabb megismerkedni, így később jelentősen egyszerűbb lesz hatékony munkát végezni használatukkal. Az installálás sorrendje fontos, ezért kezdem az első cikkem a Windows 8 operációs rendszer telepítésével. Tehát itt egy lépésről-lépésre vezető útmutatást írok nektek, Meglátjátok - egyszerű lesz!

Kezdjünk neki a munkának!

Egyéni telepítési mód kiválasztása
Egyéni telepítési mód kiválasztása

Ugyebár az ELTE Dreamspark oldalán keresztül ingyen letölthetjük eredeti Windows 8 példányunkat. (Ennek menetéről nem is írnék különösebben). A Mac tulajoknak nincs más dolguk, mint BootCamp és Refit segítségével létrehozni egy meghajtót a Windows számára, majd későbbiekben azt a partíciót kiválasztani. (Ugyanez érvényes Ubuntu-ra is.) Ha a masinánk támogatja az EFI rendszert, akkor nézzük meg a menüben, hogy épp az említett EFI vagy hagyományos (legacy) módban van-e! Jegyezzük meg, későbbiekben szükségünk lesz rá! Gépünket bekapcsoljuk, és felcsatlakoztatjuk a telepítő médiát (DVD/Pendrive/Hálózat), kiválasztjuk a boot forrást (ha engedélyezve van, ez általában F8 vagy F12 lenyomása után válik elérhetővé). Ez után már indul is a varázsló. Rákattintunk a telepítés-re, kiválasztjuk a nyelvi opciókat, beírjuk a licenc-kulcsunkat, elfogadjuk a feltételeket, majd a felkínált telepítési lehetőségekből az "Egyéni" kezdetűt választjuk.

Particionálás

Partíciók törlése

Üres partíciós tábla
Üres partíciós tábla

Elérkeztünk az érdekesebb részhez. Szépen fel vannak sorolva a gépen lévő partíciók. Amennyiben a meghajtó(ko)n lévő összes fontos adatról csináltunk biztonsági mentést - más néven backup-oltunk, a teljesen tiszta telepítés érdekében az összes partíciót töröljük.

Új partíciós-tábla

Kész partíciós tábla
Kész partíciós tábla

Mivel fontos a partíciók logikus méretezése, így egy kis matekozással kezdünk. Amennyiben külön partícióra szeretnénk telepíteni az Ubuntu-t, három felé, ellenkező esetben csak két részre osztjuk a merevlemezünket. A legjobb működés érdekében én az első opciót ajánlom: egy-egy a rendszereknek (és programjainak) és egy az adatoknak. Vegyünk például egy 320GB-os merevlemezt.

  1. Windows partíció: 100 GB - Mivel a rendszer használattal növekszik (főleg 64 bit esetén), valamint a programok is itt helyezkednek el, ahogy a virtuális memóriát szükség esetén ide helyezi ki a rendszer.
  2. Adat partíció: 140 GB - Fontos adatainkat-beállításainkat ajánlatos külön partíción -lehetőség szerint külön meghajtón- tárolni, így egy váratlan rendszerösszeomlás (főleg, ha az ember szeret kísérletezni... ;) ) sem ér meglepetésként, valamint ha új rendszert szeretnénk telepíteni a régiek helyére, adatvesztés nélkül tehetjük azt.
  3. Az Ubuntunak szánt területet hagyjuk particionálatlanul!

Tehát ezeket az arányokat szem előtt tartva létrehozzuk a partíciókat, kezdve a Windows területtel. Amint létrehoztuk az első meghajtót, felugrik egy ablak, mondván, hogy a rendszer tökéletes működéséhez létre akar hozni egy meghajtót. Ezt engedélyezzük! (350MB) Ezt követően hozzuk létre az adat partíciót is, jelöljük ki a Windows partíciót, és folytassuk a telepítést. Használjuk az ajánlott beállításokat, végezzük el a felhasználó-beállításokat, és kész is vagyunk.

Utolsó simítások

Parancssor
Parancssor
Elénk tárult a friss-ropogós rendszerünk, viszont lehet, hogy egyes hardverekhez szükségünk van illesztőprogramra. Valószínűleg ezek még nem aláírt programok, így telepítésük során hibaüzenetet fogunk kapni a rendszertől, nem engedi működni a meghajtót. Ha más rendszert is futtatni akarunk, vagy csak egyszerűen szeretnénk hozzáférni a BIOS menühöz, esetleg más meghajtóról szeretnénk boot-olni, a rendszer alapértelmezetten nem engedélyezi. Aggodalomra semmi ok! Nyissuk meg a startmenüt, indítsuk el a parancssort, és írjuk be a következőt:
shutdown /o /r
Leállítás közben bejön egy speciális felület, válasszuk a következőket:
  1. Hibaelhárítás
  2. Speciális lehetőségek
  3. Indítási beállítások
  4. Újraindítás
  5. Az illesztőprogram-aláírás megkövetelésének letiltása

Amint újraindult a rendszerünk, ismételjük meg az eljárást annyi különbséggel, hogy az utolsó menüben a "Kártevőirtó program korai indításának letiltása" lehetőséget választjuk! Immáron ténylegesen munkára kész a Windows 8 rendszerünk.