Mivel az oldalt azzal a fő céllal hoztam létre, hogy elsősorban az Eötvös Loránd Tudományegyetem Informatikai Kar gólyáinak adjak egy kis segítséget, ezért kezdjük rögtön az alapoknál! Gondolom azzal mindenki tisztában van, hogy itt bizony számítógépeket is fogunk használni, fogunk kapni házi feladatokat, amiket sokkal kényelmesebb egy jól feltelepített - beállított számítógépen elvégezni. Fogunk több operációs rendszert is használni itt folytatott tanulmányaink során, jobb velük minél hamarabb megismerkedni, így később jelentősen egyszerűbb lesz hatékony munkát végezni használatukkal. Az installálás sorrendje fontos, ezért kezdem az első cikkem a Windows 8 operációs rendszer telepítésével. Tehát itt egy lépésről-lépésre vezető útmutatást írok nektek, Meglátjátok - egyszerű lesz!
Ugyebár az ELTE Dreamspark oldalán keresztül ingyen letölthetjük eredeti Windows 8 példányunkat. (Ennek menetéről nem is írnék különösebben). A Mac tulajoknak nincs más dolguk, mint BootCamp és Refit segítségével létrehozni egy meghajtót a Windows számára, majd későbbiekben azt a partíciót kiválasztani. (Ugyanez érvényes Ubuntu-ra is.) Ha a masinánk támogatja az EFI rendszert, akkor nézzük meg a menüben, hogy épp az említett EFI vagy hagyományos (legacy) módban van-e! Jegyezzük meg, későbbiekben szükségünk lesz rá! Gépünket bekapcsoljuk, és felcsatlakoztatjuk a telepítő médiát (DVD/Pendrive/Hálózat), kiválasztjuk a boot forrást (ha engedélyezve van, ez általában F8 vagy F12 lenyomása után válik elérhetővé). Ez után már indul is a varázsló. Rákattintunk a telepítés-re, kiválasztjuk a nyelvi opciókat, beírjuk a licenc-kulcsunkat, elfogadjuk a feltételeket, majd a felkínált telepítési lehetőségekből az "Egyéni" kezdetűt választjuk.
Elérkeztünk az érdekesebb részhez. Szépen fel vannak sorolva a gépen lévő partíciók. Amennyiben a meghajtó(ko)n lévő összes fontos adatról csináltunk biztonsági mentést - más néven backup-oltunk, a teljesen tiszta telepítés érdekében az összes partíciót töröljük.
Mivel fontos a partíciók logikus méretezése, így egy kis matekozással kezdünk. Amennyiben külön partícióra szeretnénk telepíteni az Ubuntu-t, három felé, ellenkező esetben csak két részre osztjuk a merevlemezünket. A legjobb működés érdekében én az első opciót ajánlom: egy-egy a rendszereknek (és programjainak) és egy az adatoknak. Vegyünk például egy 320GB-os merevlemezt.
Tehát ezeket az arányokat szem előtt tartva létrehozzuk a partíciókat, kezdve a Windows területtel. Amint létrehoztuk az első meghajtót, felugrik egy ablak, mondván, hogy a rendszer tökéletes működéséhez létre akar hozni egy meghajtót. Ezt engedélyezzük! (350MB) Ezt követően hozzuk létre az adat partíciót is, jelöljük ki a Windows partíciót, és folytassuk a telepítést. Használjuk az ajánlott beállításokat, végezzük el a felhasználó-beállításokat, és kész is vagyunk.
Amint újraindult a rendszerünk, ismételjük meg az eljárást annyi különbséggel, hogy az utolsó menüben a "Kártevőirtó program korai indításának letiltása" lehetőséget választjuk! Immáron ténylegesen munkára kész a Windows 8 rendszerünk.