Gólya Guide


Windows szoftverek telepítése, beállítások

Az első félévben a Programozási alapismeretek, Számítástechnika alapismeretek, esetleg a Webfejlesztés tantárgyakkal fogtok találkozni, a matematika órák mellett természetesen. Míg az elsőként említett gyakorlaton minden csoportban vezetőtől függetlenül egységes fejlesztői felületet fogtok alkalmazni, addig a többi órán a gyakorlati oktató, de főképp a saját választásotokon múlik, min dolgoztok. Az alábbiakban a felsorolt kurzusokon használt és a laborokban elérhető, valamint az otthoni gyakorlásra általam ajánlott programokat fogom röviden jellemezni, esetlegesen felmerülő problémák megoldását leírni. Az összes említett szoftver ingyenesen és jogtisztán letölthető.

Putty

Számítástechnika alapismeretek órán fogtok megismerkedni vele. Többek között arra fogjátok használni, hogy távoli szerverre jelentkezzetek be biztonságos csatornán keresztül (SSH). Egyszerű, és megbízható.

WinSCP vs FileZilla

WinSCP
WinSCP
FileZilla
FileZilla

Szintén Számítástechnika alapismeretek órán találkozhattok a WinSCP programmal, mely lehetővé teszi, hogy távoli szerveren lévő tárhelyetekre töltsetek fel valamint le fájlokat. Én személyesen jobban preferálom otthoni használatra a FileZilla nevű szabad szoftvert. Használatuk megegyezik, utóbbi mégis előnyösebb:

Code::Blocks

Programozási alapismeretek órán C++ nyelven fogtok tanulni a Code::Blocks nevű fejlesztői felületen keresztül.

Apró probléma

Szépen megjelenő ékezetes karakterek
Szépen megjelenő ékezetes karakterek

Használat közben észrevehetitek, hogy bizony a Windows parancssorban az ékezetes karakterek egész érdekesen jelennek meg. Ezt a problémát az alábbi lépésekkel tudjátok megoldani:

  1. Regedit-et megnyit
  2. Navigál: HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEM
    CurrentControlSetControlNlsCodePage
  3. OEMCP kulcs értékét átír 1250-re
  4. Programot lefuttat
  5. Parancssor ablak bal felső sarkában ikonra kattint
  6. Tulajdonságok
  7. Betűtípust Lucida Console-ra állít
  8. Beállítások alkalmazása a jelenlegivel azonos című ablakokra
  9. Operációs rendszert újraindít

Notepad++ vs Geany

Notepad++
Notepad++
Geany
Geany

Szintaxis kiemelővel ellátott speciális szövegszerkesztők kismillió nyelvi támogatással. Minden laborban telepítve vannak, hogy melyiket használod, rajtad múlik. Én a Geany használatát ajánlom, a következő okokból:

VirtualBox

A VirtualBox használata nem feltétlenül szükséges. Hasznos, mikor valamit más rendszeren is tesztelni akarunk, de nem létfeltétel. Azoknak ajánlom, akik szeretnek kísérletezni (pl.: virtuális szerver). Beállításairól másik oldalon fogok beszélni.